Novinky v kinech, nové filmy v kinech

5.2.2015:
Jupiter vychází
17.11.2011:
Žraloci na s(o)uši
Twilight sága: Rozbřesk - 1. část
Nechápu, jak to dokáže
Micimutr
10.11.2011:
Mistrovský plán
Ocelová pěst
Anonym
Arthur a souboj dvou světů
Lovci hlav
3.11.2011:
Vyměřený čas
Spy Kids 4D: Stroj času
Perfect Days - I ženy mají své dny
Černá venuše
27.10.2011:
Bastardi II
Dluh
Moje krásná učitelka
Tintinova dobrodružství
Lollipop Monster
Jeskyně zapomenutých snů
20.10.2011:
Tři mušketýři
Dům
Nákaza
Osamělost prvočísel
Paranormal activity 3
13.10.2011:
Johnny English se vrací
Happy, Happy
Můj otec George Voskovec
Rodina je základ státu
Nic proti ničemu
6.10.2011:
Dream House
Elitní zabijáci
Jeden den
29.9.2011:
Kamarád taky rád
Bez dechu
Alois Nebel
27.9.2011:
Turínský kůň
26.9.2011:
Zneužívaný
22.9.2011:
Colombiana
Letecké legendy
Noc žraloka 3D
Půlnoc v Paříži

film Lovci hlav


Lovci hlav

Krimi / Thriller
Norsko, 2011, 100 min
Režie: Morten Tyldum
Hrají: Nikolaj Coster-Waldau, Aksel Hennie, Synn?ve Macody Lund, Julie ?lgaard, Baard Owe

Lovci hlav recenze filmu

Psát, kterak severská detektivka dobývá svět, je už dnes klišé vousaté jako Rýbrcoul. Mrazivá krimi mánie dávno zachvátila plátna kin a obrazovky televizorů – Fincher vaří (Oplevem převařené) nenávistné muže, českými kanály vesele brázdí depresivní samotář Wallander i nevýrazné bergenské očko Varg Veum. A knižnímu trhu vládne velká celebrita, zdatný nástupce předčasně zesnulého Stiega Larssona: Nor Jo Nesb?. Téměř souběžně s českým vydáním jeho nového románu Lovci hlav přichází do kin stejnojmenná filmová adaptace Mortena Tylduma. A nutno říci, že běží o pořádný bizár, k němuž se jednoznačné stanovisko zaujímá stěží.

Lovci hlav s klidem vykračují z mantinelů zvyklostí a servírují exkluzivní sousta.Předně: nejde o čistou detektivku, ale spíše o košatý slepenec krimi, heistu, thrilleru, rodinného dramatu a čilé exploatace. Ústřední postavou je zdánlivě nevýrazný personalista Roger Brown, který si nedostatek vzruchu kompenzuje specifickým koníčkem: loupežemi obrazů z bytů svých klientů. Malá postava, vysoká krásná žena, věčně přečerpané konto a chorobná posedlost reputací – to jsou základní obrysy komplexu, které vmanipulují úlisného a věčně vystrašeného chlapíka do situace, ve které se, doslova a do písmene, málem utopí ve výkalech. Narazí totiž na záludného nepřítele: playboye, podnikatele a bývalého vojáka Clase Greveho, kterému, bůh ví proč, leží na srdci Rogerovo utrpení.

Utrpení Rogera rovná se i utrpení diváka. Pozvolný rozjezd rámovaný citelně televizními manýrami a dost mlhavými motivacemi jednotlivých aktérů se utrhává ze řetězu a prudce akceleruje v duchu thrilleru, v němž jde o přežití. Lovci hlav s klidem vykračují z mantinelů zvyklostí a servírují exkluzivní sousta, kterými bezesporu jsou agrární epizoda s hovny a traktorem či Rogerův brutální pokus předstírat smrt. Film v některých okamžicích balancuje na hraně černé komedie, v níž je od nechutenství jen krok k provinile blaženému úsměvu. Bohužel režijní vedení Mortena Tylduma se blaženému úšklebku spíše brání, a tak mu božské okamžiky, jako např. ten, kdy se výkaly umazaný hrdina řítí po silnici na traktoru s pitbullem napíchnutým na radlici, poněkud kloužou mezi prsty. Přitom stačilo málo a bylo tu cosi jako řízný severský pulp se všemi náležitostmi.

Skoky od exploatačních výjevů k selankovitým televizním dialogům Rogera a jeho manželky jsou nepříjemné a berou filmu vítr z plachet. Lovci hlav přitom vůbec nemají problém s tím, že by vyprávěly nadměrně hloupý příběh – knižní předloha je zjevně postavená na předstírané prostoduchosti, z níž jsou posléze vytvořeny celkem mazané twisty. Filmová verze pak občas jen lopotně lepí jednotlivé výjevy a popisně zaostává za zuřivě odsýpajícím dějem. Naštěstí má k ruce vynikajícího protagonistu hlavní role – spojte si krhavé oči Christophera Walkena s úlisností Steva Buscemiho a dostanete charismatického Axela Hennieho, jehož přerod z nesympatického grázlíka v chlapa, který srdnatě bojuje o všechno, udrží hrkavé vyprávění pohromadě.

Věčná škoda, že se k zfilmování Lovců hlav nedostal o třídu větší režisérský psychopat, který by méně lpěl na konvencích a více se nechal unést absurditou a perverzností látky. Tyldumův film je v jádru uhlazené rodinné drama s několika (možná nechtěně) komediálně krutými vsuvkami. I když se v žádném případě nejedná o tak výrazný žánrový počin, jaký vysekl svým filmem Ukrutně šťastni Dán Henrik Ruben Genz, nabízejí Lovci hlav místy něco perverzně zábavného a překračujícího konvence. Rozporuplné a ve své rozporuplnosti téměř provinile rozkošné. Milovníci severských žánrových mutantů by se v tom mohli najít. A na knihu, na tu si věru s chutí počkám!


Lovci hlav fotogalerie

Lovci hlav Lovci hlav Lovci hlav Lovci hlav Lovci hlav Lovci hlav Lovci hlav Lovci hlav Lovci hlav Lovci hlav Lovci hlav Lovci hlav Lovci hlav Lovci hlav Lovci hlav Lovci hlav Lovci hlav Lovci hlav Lovci hlav Lovci hlav
Tour de France Práce CZ Světové poháry v lyžování a biatlonu Databáze lékařů Tenis onlinePředpověď počasí | Hlídání dětí | Keramika Votice | Baby Dětský Secondhand | Rezervační systém

Další odkazy naleznete v sekci: výměna odkazů, projekt Lumal