Novinky v kinech, nové filmy v kinech

5.2.2015:
Jupiter vychází
17.11.2011:
Žraloci na s(o)uši
Twilight sága: Rozbřesk - 1. část
Nechápu, jak to dokáže
Micimutr
10.11.2011:
Mistrovský plán
Ocelová pěst
Anonym
Arthur a souboj dvou světů
Lovci hlav
3.11.2011:
Vyměřený čas
Spy Kids 4D: Stroj času
Perfect Days - I ženy mají své dny
Černá venuše
27.10.2011:
Bastardi II
Dluh
Moje krásná učitelka
Tintinova dobrodružství
Lollipop Monster
Jeskyně zapomenutých snů
20.10.2011:
Tři mušketýři
Dům
Nákaza
Osamělost prvočísel
Paranormal activity 3
13.10.2011:
Johnny English se vrací
Happy, Happy
Můj otec George Voskovec
Rodina je základ státu
Nic proti ničemu
6.10.2011:
Dream House
Elitní zabijáci
Jeden den
29.9.2011:
Kamarád taky rád
Bez dechu
Alois Nebel
27.9.2011:
Turínský kůň
26.9.2011:
Zneužívaný
22.9.2011:
Colombiana
Letecké legendy
Noc žraloka 3D
Půlnoc v Paříži

film Mistrovský plán


Mistrovský plán

Akční / Komedie / Krimi
USA, 2011, 104 min
Režie: Brett Ratner
Hrají: Ben Stiller, Matthew Broderick, Eddie Murphy, Casey Affleck, Téa Leoni, Michael Pe?a, Gabourey Sidibe, Alan Alda, Judd Hirsch, Nina Arianda, Stephen Henderson, Mike D. Anderson, Ming Zhao

Mistrovský plán recenze filmu

Brett Ratner je buď nedoceněný, protože stojí často ve stínu někoho zásadně slavnějšího a lepšího, takže vypadá poměrně hůř, nebo naopak velmi přeceněný, protože vůbec dostal šanci se s oněmi jmény (Singer, Scott, Demme) poměřovat, což byla velká chyba. Rozhodnutí nechám na vás. Určitě to ale není muž na svém místě. On sám by zpětně jistě souhlasil s tím, že mu nejvíc slušela stará dobrá Křižovatka smrti. Mistrovským plánem, tedy návratem ke kořenům, to oficiálně připouští.

Ben Stiller dělá něco jako "vrchního pingla" v luxusním hotelu, má dobrý vztah se zaměstnanci i majitelem (Alan Alda). Působí až podlézavě loajálně, zároveň přísně, spravedlivě, ale lidsky. Vše se zhroutí ve chvíli, kdy praskne, že Alda má být podle všeho ve skutečnosti docela hajzl, ukradl totiž peníze všem zaměstnancům a nyní čeká na soud, který je na něj ale docela krátký, takže zůstane nepotrestán. Vše vykrystalizuje v plán na "dokonalou loupež", kdy Stiller přibere zkrachovalého právníka Matthew Brodericka, dalšího pingla Casey Afflecka, pokojskou Gabourey Sidibe (tu holku z Precious), obsluhovače výtahu Michaela Peňu a dokonce Eddie Murphyho, jenž nemá s milionářem, hotelem a celým problémem nic společného, ale je "asi" dobrý zloděj, takže se bude hodit, aby mu pomohli milionáře obrat o tajné rezervy a vše napravit. Tahle parta šlape docela slušně, dokonce i Murphy, a umím si představit velmi snesitelný desetidílný seriál, kde by tito hrdinové desetkrát něco vykrádali. Na poli celovečerního filmu ale místy nepokrytě nudí, což je největší seriózní problém filmu.

Pak tu máme plno dalších problému, které jdou rozdělit do dvou základních skupin:
1) Mistrovský plán není chytrý. Způsob, jakým Stiller vykrádá milionářův dům, není proveditelný na základě reality ani selského rozumu. Sidibe se například nepodaří strážce uspat, tak ho prostě napadne, aniž by někomu vadilo, že právě přišli o jakoukoli možnost z toho vyjít anonymně. Ty nejnevyřešitelnější věci (jak dostat auto ze střechy výtahu) nejsou raději ani ukázány na kameru. Že se ve filmu objevuje hollywoodské zlato, které váží asi jako polystyrén, takže si s ním mohou postavy prakticky pohazovat, je samozřejmé.
2) Zároveň ale nejde o čistou komedii. Lidé se tu nehumorně pokoušejí o sebevraždy, popřípadě jsou velmi nevtipnými parchanty. V pár chvílích vypadá děj dokonce až nesympaticky angažovaně. Velká většina humoru je slovní, rozhodně nečekejte, že by se "plán legračně hroutil". V závěru sice visí mnohasetkilové auto z lešení pro umývače oken, to je ale spíš produkt hloupého scénáře než smyslu pro humor. Tyto dva body vylučují, aby si někdo užil Mistrovský plán skutečně naplno. Ti, kdo budou ochotní zavírat oči nad logickými lapsy, na něž komediím neupírají nárok, nebudou s to smířit se s nedotaženým humorem, který tu je jen jakoby přihozen. A samozřejmě naopak.

Největší problém jsem ale měl právě s již zmíněnou nudou. Film má něco přes hodinu a půl, přitom snad dobrá polovina scén děj nikam neposouvá, nemá vtipnou (natož jinou) pointu a jen v ní relativně slavní herci pronášejí různé věty. Například úvod, než se dá parta dohromady, má zhruba trojnásobnou stopáž, než by bylo nejen nezbytně, ale přímo vrchovatě vhodné. Není to tak, že by byl děj moc podrobný - v oněch přidaných scénách žádné podrobnosti nejsou, není v nich nic! K čemu je dějová linie s policistkou Téou Leoni, můžeme jen hádat. Ve výsledku jsem si sice ty klišoidní a hloupé postavy oblíbil (díky typově přesnému obsazení), čemuž bych zprvu nevěřil, nicméně mi to nezabránilo každých pět minut sledovat hodinky. Děje je tu akorát tak na čtyřicetiminutovou epizodu lepšího krimiseriálu, zbytek je vata. Vata, co těsní sakra málo.

I proto nepomáhá, že se Ratner velmi snaží působit energicky a v dění. Jako by se pokoušel oživit staré dobré časy, kdy bylo možné mít film trochu akční, trochu vtipný, trochu dramatický a trochu s poučením. Dnes už to ale není samo sebou, působí to spíš divně a nesouměrně. Jistě není nemožné takový film natočit i dnes, ale to by se člověku nesměla do každého druhého slovního spojení vkrádat variace na prokletá čtyři písmena "nuda". Ona je tím, co u podobného snímku rozhoduje. Je jedno, jak moc je hloupý, nedomyšlený, přetažený, žánrově nesoustředěný. Jen ta nuda, která zabíjí i těch několik scén, jež by si šlo snadno užít!

PS: Že se snímek jmenuje "Mistrovský plán", ačkoliv jde o hloupý film, není nějaký humor tvůrců, ale pouze další bizarní tah českého distributora. V překladu by se jmenoval úplně jinak.


Mistrovský plán fotogalerie

Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán Mistrovský plán
Tour de France Práce CZ Světové poháry v lyžování a biatlonu Databáze lékařů Tenis onlinePředpověď počasí | Hlídání dětí | Keramika Votice | Baby Dětský Secondhand | Rezervační systém

Další odkazy naleznete v sekci: výměna odkazů, projekt Lumal