Novinky v kinech, nové filmy v kinech

5.2.2015:
Jupiter vychází
17.11.2011:
Žraloci na s(o)uši
Twilight sága: Rozbřesk - 1. část
Nechápu, jak to dokáže
Micimutr
10.11.2011:
Mistrovský plán
Ocelová pěst
Anonym
Arthur a souboj dvou světů
Lovci hlav
3.11.2011:
Vyměřený čas
Spy Kids 4D: Stroj času
Perfect Days - I ženy mají své dny
Černá venuše
27.10.2011:
Bastardi II
Dluh
Moje krásná učitelka
Tintinova dobrodružství
Lollipop Monster
Jeskyně zapomenutých snů
20.10.2011:
Tři mušketýři
Dům
Nákaza
Osamělost prvočísel
Paranormal activity 3
13.10.2011:
Johnny English se vrací
Happy, Happy
Můj otec George Voskovec
Rodina je základ státu
Nic proti ničemu
6.10.2011:
Dream House
Elitní zabijáci
Jeden den
29.9.2011:
Kamarád taky rád
Bez dechu
Alois Nebel
27.9.2011:
Turínský kůň
26.9.2011:
Zneužívaný
22.9.2011:
Colombiana
Letecké legendy
Noc žraloka 3D
Půlnoc v Paříži

film Ocelová pěst


Ocelová pěst

Akční / Drama / Sci-Fi
USA, 2011, 127 min
Režie: Shawn Levy
Hudba: Danny Elfman
Hrají: Hugh Jackman, Dakota Goyo, Evangeline Lilly, Kevin Durand, Hope Davis, James Rebhorn, Anthony Mackie, Karl Yune

Ocelová pěst recenze filmu

Nu což. Minule jsem v podstatě "skoro pochválil" Tři mušketýry, tak už nemůžu klesnout hlouběji. Real Steel se Andersonově vizi Dumasova románu podobá v tom, že ze své podstaty "asi" nemůže jít o špičkový film a automaticky se počítá s tím, že se vůči němu recenzent nebo divák, který se považuje za "náročného", vymezí, aby dokázal svůj vkus. Jenže filmy si, stejně jako lidé, nejsou rovny, a když Franta ze zvláštní školy spočítá 2 + 2 bez chyby, udělá nám to přece jenom radost, přestože od Pepíčka ze třetí třídy bychom to považovali za samozřejmost.

V RECENZI MŮŽETE OČEKÁVAT MÍRNÉ SPOILERY, ale nebál bych se jich. Právě takovou rovnici tu Shawn Levy počítá. A hlava se mu z toho určitě nezavařila. Na jedné straně měl nesympatického, hloupého tátu, jím zklamaného syna a robotí zápasy, na té druhé nutné vítězství a smíření každého s každým. Jde jen o to, jak první člen upravil, aby získal onen výsledek za předpokladu, že měl vše hezky nalajnováno a předpřipraveno. A jestli budou zápasy dostatečně cool. Co zprvu vyhlíželo jako průšvih a čajíček, nakonec funguje jako bezproblémová podívaná. Platí, že když si po zhlédnutí traileru řekněte "tohle chci vidět," nemůžete být úplně zklamaní, a pokud je vám snímek od počátku ukradený, zůstane vám lhostejný na věky věků. Nejvíce potěšit může Real Steel pouze a jen tehdy, když trpíte chronickým škatulkováním. Shawn Levy natočil prvního amerického Růžového pantera a obě Noci v muzeu, čímž se stal jedním z nejvysmívanějších řemeslníků Hollywoodu. Podobně jako Harald Zwart, jenž měl na starosti dvojku Pantera a vloni mile překvapil oddechovým Karate Kidem, ale dokazuje, že řemeslo dokáže ve vhodnou chvíli lecco zakrýt. Není to sice na stejné úrovni jako nedávno u Dluhu, ale to se vracíme k oné relativitě.

V jejím rámci Real Steel rozhodně nedělá ostudu, spíš naopak. Ale když se nad výsledkem zamyslíme, nejde zase o takové překvapení. Vše totiž závisí na příběhu a obsazení. Pokud takový řemeslník, jakým Levy je, dostane slušný námět a nějakou hvězdu, může se stát, že mu nakonec skoro nebude co vytknout. Když má ale manipulovat s příběhem tak tupým, jako byl například Růžový panter, máme tu závažný problém. Právě proto, že robotí boxeři jsou, no, docela cool a Steve Martin kdesi v nedohlednu, nemá Levy problém s rozpoutáním bezproblémové zábavy jednoduše tím, že převedením scénáře do pohybu nic nezkazí. I Hugh Jackman se svým adamandiovým charismatem pracují na plné obrátky, aby nám jeho zprvu veskrze nesympatická a stupidní postava dovolila hrdinovi fandit. Stejně tak se z očekávané otravnosti vyhrabal i mladý Dakota Goyo (ano, jeho rodiče očividně chtěli holčičku), jehož klučina s IQ dvakrát vyšším, než má otec (takže průměrným), umí vzbudit sympatie. Rozehraná hra připomínající klasického Rockyho, kdy z outsidera vyroste skoro-šampion, pro kterou jsou příjemné postavy nezbytné, má tedy napůl vyhráno. Děj samotný není pozadu. Scénář se sice mezi frackovitým otcem a obstarožním robotem snaží rozehrát jakousi paralelu, měl by působit druhoplánově a zároveň se vyhne ultimátnímu vítězství na konci, ve výsledku ale (samozřejmě) skončí u blockbusterovského kladení povrchních emocí a gradování "father/son" dramatu. Rovnou si to přiznejme - na tom není nic špatného, když to funguje.

Robotičtí zápasníci vlastně imitují lidský box, a to nejen principem soutěže, ale i pohyby, mrštností a stylem boje, což sice trochu odporuje fyzikálním zákonům, ale možná jde o záměr. Důležité je, že se tu mlátí stokiloví roboti a není to tupé, až by z toho bolela hlava i nás. To platí. Mrzí mě, že snímek nevyužil neživých bijců a nenabídl dravější a násilnější matche - rating by Levy jistě ukecal, když neteče krev. Právě to je jediná chvíle, kdy jeho rutinnost vadí - zápasy v Real Steel skýtaly velký potenciál, který byl vytěžen jen částečně. Ruku v ruce s tím jde i skutečnost, že scénář skutečně naznačí víc, než by se od něj čekalo, dojde ale povětšinou jen na půl cesty k nějakému skutečnému cíli, což je vážně škoda. Je nám například naznačeno, že bojový robot cítí emoce a nejde jen o neživotný stroj, jinak ale tento motiv není rozvíjen. A moje oblíbená Eangeline Lilly je užitečná asi jako ruské kolo v Pripjati. Fakt, že se otec se synem musí smířit s oficiální prohrou, je ale velmi sympatický a opět odkazuje na Rockyho.

S trochou realizmu bych měl dodat, že už jet to, že mám tendenci vytýkat tomuto filmu "nedotažené motivy", dokazuje jeho nečekané kvality, protože bych spíš čekal, že mu budu nadávat za "neexistenci" jakéhokoli použitelného děje. A co si budeme nalhávat - příběh je pořád ještě důležitý, dokonce i u podívané jako blockbuster na motivy hračky (pokud se nepletu, inspirací měl být scenáristovi plastový boxovací ring s roboty, který má doma každé druhé americké dítě). Nehledě na jeho primitivnost totiž k někomu potřebujeme něco cítit. Proto když porovnám Real Steel s Transformery, tedy s filmem plným zásadně lepších efektů, bombastičtější akce a doposud nevídaných krkolomností, vyberu si raději standardní, neoriginální a rutinně natočený popcorn od Levyho, který ve výsledku zanechá mnohem lepší dojem.


Ocelová pěst fotogalerie

Ocelová pěst Ocelová pěst Ocelová pěst Ocelová pěst
Tour de France Práce CZ Světové poháry v lyžování a biatlonu Databáze lékařů Tenis onlinePředpověď počasí | Hlídání dětí | Keramika Votice | Baby Dětský Secondhand | Rezervační systém

Další odkazy naleznete v sekci: výměna odkazů, projekt Lumal