Novinky v kinech, nové filmy v kinech

5.2.2015:
Jupiter vychází
17.11.2011:
Žraloci na s(o)uši
Twilight sága: Rozbřesk - 1. část
Nechápu, jak to dokáže
Micimutr
10.11.2011:
Mistrovský plán
Ocelová pěst
Anonym
Arthur a souboj dvou světů
Lovci hlav
3.11.2011:
Vyměřený čas
Spy Kids 4D: Stroj času
Perfect Days - I ženy mají své dny
Černá venuše
27.10.2011:
Bastardi II
Dluh
Moje krásná učitelka
Tintinova dobrodružství
Lollipop Monster
Jeskyně zapomenutých snů
20.10.2011:
Tři mušketýři
Dům
Nákaza
Osamělost prvočísel
Paranormal activity 3
13.10.2011:
Johnny English se vrací
Happy, Happy
Můj otec George Voskovec
Rodina je základ státu
Nic proti ničemu
6.10.2011:
Dream House
Elitní zabijáci
Jeden den
29.9.2011:
Kamarád taky rád
Bez dechu
Alois Nebel
27.9.2011:
Turínský kůň
26.9.2011:
Zneužívaný
22.9.2011:
Colombiana
Letecké legendy
Noc žraloka 3D
Půlnoc v Paříži

film Vyměřený čas


Vyměřený čas

Sci-Fi / Thriller
USA, 2011, 109 min
Režie: Andrew Niccol
Hudba: Craig Armstrong
Hrají: Justin Timberlake, Alex Pettyfer, Olivia Wilde, Amanda Seyfried, Johnny Galecki, Cillian Murphy, Vincent Kartheiser, Elena Satine, Rachel Roberts, Aaron Perilo, Adam Jamal Craig, Bella Heathcote, Matthew Bomer, Yaya DaCosta, Ethan Peck, Toby Hemingway, DeVaughn Nixon

Vyměřený čas recenze filmu

Proč to neříct rovnou, Andrewa Niccola máme v redakci rádi. Točí chytré a vizuálně podmanivé filmy, zvládá humor i hutnější atmosféru a kameru zapíná jen tehdy, když chce vyprávět příběh s přesahem. Mrzí nás na něm vlastně jen to, že si s každým svým projektem dává řádně na čas, a proto jsme od něj nic neviděli celých šest let.

Čekání na jeho čtvrtý film je každopádně u konce, a i tentokrát to víceméně stálo za to. Niccol se totiž rozhodl okomentovat věčnou pravdu „bohatí budou bohatí a chudí budou chudí“, za níž se vrháme do fiktivní blízké budoucnosti. V té se lidé rodí jen v zónách, které velmi přesně odpovídají finančním možnostem jeho rodičů, a především pak se zeleným počítadlem na levé ruce. Tahle třinácticiferná vychytávka má na sobě nastavený jeden rok, který se vám začne odpočítávat ve chvíli, kdy dosáhnete pětadvaceti let. Přestanete sice stárnout, ale na druhou stranu si musíte začít dávat bacha, aby vám váš čas nedošel. Je to totiž jediné existující platidlo, s nímž se musíte naučit operovat. Vyděláváte ho, utrácíte, předáváte svým bližním… Zároveň ho ale můžete i prohrát, nebo jednoduše přijít do kontaktu s lidmi, kteří z vás se zbraní v ruce vysají každičkou životadárnou vteřinku.

V téhle neveselé realitě přežívá i karetně zdatný dělník Will Salas, který jednoho dne narazí na pána se stoletím na paži. S takovým množstvím času se podle Willa dají dělat velké věci, a jeho slova nabývají reálných obrysů v momentě, kdy se tahle garance dlouhého života stane jeho majetkem. S čerstvou křivdou v srdci a s úmyslem položit na lopatky třídu boháčů, jež vysává čas z poctivých chuďasů, se Will vydává do vyšší společnosti. Podaří se mu otřást systémem, než mu šlápne na krk „časová policie“? A je něco takového vůbec možné?

Jak určitě uznáte, zápletka Vyměřeného času zní skvěle. Na jedné straně je tu myšlenkově nosné prostředí, které přímo vybízí k přemítání nad fungováním společnosti. A na té druhé máte ďábelské využití konceptu hollywoodského blockbusteru, podle kterého musí hrdinové vždycky závodit s časem. Tady čas doslova ubývá a dochází neustále, což nutí Willa i ostatní hrdiny s poloprázdným ciferníkem ke stálé ostražitosti. A diváka k zatajování dechu pokaždé, když má někdo posledních deset vteřin k tomu, aby si svoji existenci prodloužil o dalších pár hodin...

Niccol takové situace pochopitelně tlačí co nejvíc do popředí a pravidelně z nich ždíme zatraceně cool momenty. Justinu Timberlakeovi (jenž opět dokazuje, že na seznamu nových hereckých nadějí není omylem) se tak dostává hodně prostoru k tomu, aby se frajersky transformoval do borce bondovských rozměrů. Luxusní káry, krásné ženy, nekonečná zásoba hlášek… Tím vším Vyměřený čas směřuje do škatulky odlehčenější thrillerové podívané, v níž ale pořád hraje prim Niccolovo kroužení kolem velkých otázek. A více či méně přímých odpovědí na ně.

Hloubání a filosofování tak má ve filmu svoji přesně vymezenou roli, Niccol ale bohužel stejně brilantně nepodchytil ostatní aspekty svojí novinky. Především ti z vás, kteří čekají menší akční orgie, by mohli být zklamaní. Tahle složka filmu sice oplývá výtečnými řemeslnými parametry. S měřítkem a četností už to ale taková sláva není. Stručně řečeno, moc akce se ve filmu nedočkáte, a když už se objeví, není to nic velkého. Obvykle jen někdo někoho nahání a střelba přichází na řadu až když není zbytí.

Neradi to budete Niccolovi odpouštět hlavně v závěru filmu, jemuž by nějaké menší inferno vyloženě sedělo. Vyměřený čas ale i v těch nejvypjatějších chvílích raději sází na postavy, kterým věnuje možná až příliš času. Niccol si samozřejmě sehnal ty správné mladé herce (Amanda Seyfried, Cillian Murphy, Vincent Kartheiser…), ze kterých ždíme dostatečně kvalitní výkony. Jeho úctyhodná práce však ve výsledku nešlape na sto procent, protože řada dějových linek to nedotáhne k nějakému uspokojivému konci (např. celé stepování kolem Willova mrtvého otce nemá ve filmu valný smysl). Zamrzí to hlavně u Murphyho Správce času, jehož pouť filmem mohla být daleko interesantnější. Naopak nejúčelnějším Niccolovým kouskem naopak zůstává vyhnání Alexe Pettyfera ze škatulky „rádoby sympatický hlavní hrdina“. Naštvaný hajzl s bouchačkou mu jde od ruky daleko lépe.

Vyměřený čas tak přesvědčuje dobrým využitím herců a úspornou režií, člověk ale od Niccola přeci jen čekal o maličko víc. Scénář obsahuje až příliš logických lapsů na to, abyste nad ním mohli stoprocentně jásat (vykrást banku je tu snad nejlehčí věc na světě). Nastavené měřítko filmu bezezbytku funguje jen do poslední třetiny, ve které to přeci jen chtělo přitvrdit. A co se týče atmosféry a vizuálního zpracování, nebylo by od věci přidat na sci-fi feelingu, který tu (byť záměrně) stojí až příliš v pozadí.

Dá se tedy říct, že Niccolův citelně autorský comeback neunikl spoustě větších či menších chybiček. I přes pár utahanějších scén mu ale nechybí slušné tempo, řada zapamatování hodných momentů, funkční romantická linka a především solidní přesah, který z něj dělá jeden z nejzajímavějších filmů roku. Jste schopni častěji přemýšlet, než počítat vystřílené nábojnice? Tak to máte zábavu na příští čtvrtek jasnou.


Vyměřený čas fotogalerie

Vyměřený čas Vyměřený čas Vyměřený čas Vyměřený čas Vyměřený čas Vyměřený čas Vyměřený čas Vyměřený čas Vyměřený čas Vyměřený čas Vyměřený čas Vyměřený čas Vyměřený čas Vyměřený čas Vyměřený čas Vyměřený čas Vyměřený čas Vyměřený čas
Tour de France Práce CZ Světové poháry v lyžování a biatlonu Databáze lékařů Tenis onlinePředpověď počasí | Hlídání dětí | Keramika Votice | Baby Dětský Secondhand | Rezervační systém

Další odkazy naleznete v sekci: výměna odkazů, projekt Lumal